Czym umocować blachę trapezową do dachuKrycie dachu to bardzo złożony proces, jednak posiadając odpowiednie akcesoria i narzędzia można go znacznie przyspieszyć. Bardzo istotnym elementem krycia dachu jest umocowanie blachy. Aby dobrze zrozumieć ten proces należy zacząć od poznania budowy samej więźby.

Elementy tworzące więźbę

Więźba dachowa drewniana składa się z płotwi, czyli najgrubszych belek leżących na ścianach nośnych. Na nich oparte są krokwie czyli belki przenoszące ciężar dachu na mury. Krokwie w domach jednorodzinnych mają przeważnie wymiary 15x7cm. Przeciwległe krokwie spięte są w szczycie jętkami. Mają one za zadanie ustabilizować konstrukcję dachu i zapobiegać przemieszczaniu się krokwi względem siebie. Na krokwiach zakłada się folię dachową zabezpieczającą przed przedostawaniem się wilgoci z dachu do warstwy izolacyjnej. Folię przytwierdzają do krokwi kontrłaty. Są to cienkie deski służące do dociśnięcia folii i odizolowania jej od łat i blachy. Łaty to kluczowy element w mocowaniu blachy do dachu. To do nich bezpośrednio są arkusze blachy. W zależności od typu blachy różni się rozstaw łat. W przypadku blachodachówki rozstaw równy jest długości dachówek pomniejszonej o szerokość łaty. W przypadku blachy trapezowej najczęściej stosuje się 40cm odstępu.

Konstrukcja wkrętów do blachy

Wkręty do blachy dachowej składają się z kilku istotnych elementów tworzących mocowanie. Każdy wkręt typu farmer rozpoczyna się wiertłem. W przypadku wkrętów do więźby drewnianej stosuje się krótkie wiertło służące jedynie do przewiercenia blachy. Sprawa wygląda inaczej jeśli wkręt przeznaczony jest do wkręcania w profile stalowe. Wiertło w tym przypadku jest dłuższe i ma fragment gwintujący, który tworzy gwint wewnątrz wywierconego otworu. Wkręty do profili stalowych mają znacznie drobniejszy gwint niż ich odpowiedniki do drewna. Warto wiedzieć o tej różnicy i wybrać odpowiednie wkręty pasujące do więźby dachowej.

Wkręty do dachu posiadają sześciokątny łepek na kluczyk 8. Jest to dobry sposób dokręcania, bardzo wytrzymałe kluczyki nie dopuszczają do objechania łepka. Dobrej jakości końcówki posiadają także magnes, który znacznie ogranicza ilość zgubionych wkrętów, co istotnie wpływa na obniżenie kosztów.

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *